Ciotka Hulda kocha punków i słodką kawę.

Czytam książki dziecięce, bo wzywają do odwagi bycia sobą, słusznego buntu, forsowania własnych przekonań. Bo jak się urośnie, to wszystko już trzeba kalkulować. Bo opieka społeczna, bo policja, bo straż miejska, bo zus, krus, abw, pkb. A chciałoby się być chociaż trochę jak ciotka Hulda…

Ciotka Hulda jest “opóźniona umysłowo”. Przysparza mnóstwa kłopotów. Ale czy tylko? I kto tu tak naprawdę jest upośledzony? Może ojciec Sary (siostrzenicy Huldy), który nie rozstaje się z telefonem i laptopem. A może matka Sary – wściekła pracoholiczka rodem z the bold & the beautiful? Hulda kocha wypalić nielegalnie papieroska – za krzaczkiem w ogrodzie. Pije mleczną i bardzo słodką kawę – postrach dzisiejszych brissmanów 😉 , pasjami rozmawia z niebezpiecznymi obcymi – zwłaszcza upodobała sobie punków. Ma wspaniałych przyjaciół. No i róż. Kocha róż.

Sara ma dziewięć lat i jest małą, cichą dziewczynką. Nie lubi kucyków, tenisa, nie ma przyjaciółki. Nie przepada za szkołą, tęskni za przedszkolem. Kocha bardzo środowe popołudnia, kiedy odwiedza ciotkę Huldę i jej współlokatorów w domu opieki całodobowej. Sara nie umie krzyczeć. W końcu jest tylko dzieckiem. A dzieci i ryby… Wiadomo. Jak tu się dogadać z rodzicami, kiedy oni w ogóle nie chcą Cię słuchać? Czy naprawdę musi spełniać każde ich polecenie, nawet jeśli z tego powodu cierpi? Czy Sara odważy się zawalczyć o przyszłość swoją i ciotki Huldy?

Książka inspirowana spotkaniem autorki z kilkoma osobami “opóźnionymi” – wrażliwymi, czułymi i otwartymi na świat. Taka jest ciotka Hulda. Uczy nas pogłaskać po policzku zagubionych, rozmawiać z “dziwakami”, szukać dobrego człowieka pod skorupą niebezpiecznego bezdomnego, rozumieć, że można być pięknym zgrabnym, ale i straszliwie zagubionym. Hulda wie, że wszyscy potrzebują dużo różowej miłości. Dlaczego wyruszają z Sarą w podróż? Jakie dramatyczne okoliczności je do tego skłoniły? Czytajcie – ku pokrzepieniu.

Różowe środy albo podróż z ciotką Huldą / Sylvia Heinlein / ilust. Anke Kuhl / tłum. Tomasz Ososiński / Wydawnictwo Dwie Siostry

książkę kupisz tu!

lub po prostu do nas wpadnij!

IMG_8941

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s