dajcie nam spać!

nie byłam jeszcze u fryzjera. za mało kupiliście. za mało zamówiliście przez naszą stronę, która przecież działa 24/7 w dzień i w nocy. dlaczego nie korzystacie? po co spać, skoro można kupić sobie książkę? potem można nie spać dalej i czytać tę książkę…

ja po takich lekturach czuję się złym człowiekiem uczestniczącym w jakimś zbolałym procesie napędzania gospodarki, która i tak nas przemieli i wypluje kiedy tylko jej się spodoba. cały świat jest podporządkowany mechanizmom sprzedaży. nawet wydłużanie naszego życia przez Amerykańskich Naukowców – konsument dłużej pociągnie – więcej kupi. nie dać się zwariować – staje się jakąś misją totalną. dobrze pojęta ekologia – koniecznością. sen – oznaką buntu! minimalizm i dystans do świata posiadaczy – warunkiem zdrowia psychicznego.

ta książka jest o nieustanności. ciągłości – pracy, konsumpcji, wytwarzania. dążeniu do jak największej aktywności – łącznie z pomysłami na zlikwidowanie nocy, w której wykazujemy się zbędną pasywnością – śpimy. a sen jest bezwartościowy. “w globalnym paradygmacie neoliberalnym śpią tylko niedojdy”. ta książka mówi mi o tym, że żyjemy w ciągłym “świetle”, brakuje nam prywatności, a tylko w “mrokach prywatnej egzystencji” nasze “ja” może się rozwijać, znaleźć czas na refleksję i zadumę.

co do pozbawienia nas snu, niczym więźniów z Guantanamo (kontrola nad snem jest przerażającym narzędziem przejęcia kontroli nad całym człowiekiem, poniżenia go i podporządkowania). no to sorry. tu przegrali. zasypiałam zawsze i wszędzie. straciłam nawet w ten sposób ząb wpadając pod stół (zasnęło mi się nad kaszką). śpijcie dobrze na przekór kapitalizmowi i pielęgnujcie swoje prywatne mroki egzystencji. kibicujemy i sobie, i Wam.

24/7. Późny kapitalizm i koniec snu / Jonathan Crary / przekł. Dariusz Żukowski / Wydawnictwo Karakter

książkę kupisz tu!

lub po prostu do nas wpadnij!

IMG_9013

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s