miraż Cypkina. Lato w Baden.

końcówka lata pachnie zawsze jesienią.
dlatego na jeden z tych ostatnich weekendów – “Lato w Baden” (załóżcie szlafrok kąpielowy i powiedzcie sobie ten tytuł kilka razy na głos – czyż nie brzmi pięknie?)
książka krótka (ale gęstym druczkiem!), bez rozdziałów, będziemy czytać w najbliższym niedoczasie (edit: przeczytana!). opowieść klimatyzowana, lux class – zaczyna się zimą, (w pociągu jadącym na północ, do Leningradu) pod koniec grudnia, na przekór tegorocznemu, upalnemu sierpniowi. Cypkin pisze o uwielbianym przez siebie Dostojewskim. posłowie, z którego poznacie dramatyczną historię Leonida, dorzuciła Susan Sontag (znalazła książkę w Londynie, przypadkiem, myszkując na beloved Charing Cross Road – ulicy księgarń i antykwariatów). jest to małe arcydzieło. zachwycili się nim również w Ameryce porównując Cypkina do Bernharda, Sebalda, Saramago. Amerykanie lubią przesadzać, ale akurat tutaj dużo mają racji.

Cypkin nie opowiada typowego story, o tym, jak, gdzie i czym Dostojewski popełniał kolejne arcydzieła. raczej z dużą czułością rekonstruuje emocje, uczucia i zachowania Fiedi i jego drugiej żony Anny Griegoriewny. podąża śladami pisarza z aparatem fotograficznym, zagląda do jego domu, jeździ tymi samymi trasami kolejowymi i opowiada o związku geniusza,  obsesyjnie cierpiącego na manię wielkości i niższości na przemian, z Anną – oddaną, kochającą kobietą. zresztą, ta miłość jest trudna, ale obustronna. i niezwykle pięknie przez Cypkina odmalowana. sceny miłosnego “pływania” – absolutnie pierwsza klasa. Całość toczy się niemal we śnie albo jakbyśmy oglądali postaci i sceny na kolejno przesuwających się przed nami obrazach. dużo, dużo przyjemności, podszytej smutkiem, bo Dostojewski to nie był łatwy człowiek i życia łatwego też nie miał.


Tomasz powiada – jak czytać Rosjan, to tych najlepszych – i podaje mi Cypkina. polecamy i Wam kawałek starej, dobrej literatury pisanej z autentycznej pasji.

a na okładce Dostoj autorstwa Wasilija Pierowa (obraz! znów obraz!)

Lato w Baden / Leonid Cypkin / tłum. Robert Papieski / Zeszyty literackie

książkę kupisz w księgarni stacjonarnej – wpadnij do nas!

cypkin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s