co to jest islam?

wiem jakieś totalnie podstawowe rzeczy o islamie. boję się fanatyzmu, ale w każdej religii – chyba najbardziej we własnej, bo muszę się wtedy bronić, tłumaczyć, że to nie tak, że to nie jest moje, że fanatyzm nie jest spójny z podstawowymi sprawami – wolnością, szacunkiem i miłością do drugiego człowieka.

wyobrażam sobie, że książka Tahara Ben Jellouna powstała z podobnych powodów. chęci opowiedzenia (a opowiadać pan Tahar umie doskonale!) o pewnym proroku i pewnej religii. to historia mocna, wynikająca z wiedzy, wiary i przekonania, że trzeba wiele rzeczy wyjaśnić – dorosłym i dzieciom, wprost, w formie dialogu oraz odpowiadania na FAQ (chusta, burka, Arabska Wiosna, skąd się bierze agresja w islamie?). mam takie poczucie, że powinniśmy tę książkę z uwagą przeczytać. ze dwa razy. i wiele z niej zapamiętać i opowiadać – dzieciom, znajomym, rozmawiać, dyskutować. może w ten sposób oswoimy nieoswojone? a też spojrzymy na własną religijność lub jej brak, z trochę innej perspektywy? bardziej empatycznej?

i fragment, który, tak myślę, mówi nie tylko o islamie…:
“Należy z jednej strony w imię bezpieczeństwa walczyć z fanatykami (to sprawa policji), a z drugiej – doprowadzić do ewolucji mentalności i zaakceptowania tego, co jest faktem: islam da się pogodzić z demokracją, wolnością i laickością. W tym celu konieczne jest, aby europejscy politycy przestali eksploatować tę religię do celów wyborczych i wykorzystywać strach do rządzenia krajem.”

Tahar Ben Jeloun / “Co to jest islam?” / tłum. Dorota Zańko, Helena Sobieraj / Wydawnictwo Karakter

książkę kupisz tu!

albo po prostu do nas wpadnij!

IMG_9699

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s