Wilki!

największym problemem przyrody jest człowiek, któremu wydaje się, że wie więcej, lepiej, dobrzej. a guzik. regularny smog w Poznaniu, dusimy się na własne życzenie.

a tam gdzieś na skraju Polski rośnie resztka prastarej puszczy. a w niej więcej tlenu i troszkę, troszeczkę pierwotnych praw natury. tam, w Teremiskach, żyje lubiany, ale i kontrowersyjny (zmora niektórych polityków…) człowiek. Adam Wajrak. i tam żyją wilki. wilki, co to nie są żadnymi bestiami, ludzi nie jedzą (chyba, że małe dziewczynki w czerwonych płaszczykach sesese), boją się ich jak ognia. “Wilki” – najnowsza publikacja Wajraka zabiera nas w podróż przez wilczą historię i historię naszych, ludzkich lęków. a przede wszystkim ta książka to łyk świeżego powietrza, szum Białowieskich drzew i wzruszające opisy spotkań z pięknymi drapieżnikami – czasem w śniegu, czasem nad zeżartym łosiem.

Wajrak nie opowiada bajki. opiera się na literaturze, badaniach białowieskich przyrodników no i swoich i swojej partnerki Nurii, z którą tropili wilcze ofiary, by dowiedzieć się, jak te drapieżniki polują i odżywiają się i… kto przysiada się do stołu, by wciągnąć resztki.

nie jest to różowa opowieść. wilk nie miały łatwo. przez wieki okresy jego prześladowania nasilały się i słabły. Przyrodnik zestawia sytuację polskich watah (wcale dobrą) z sytuacją Szwedzkich czy Białoruskich. no i demitologizuje. wilk jest ciekawski, czasem strachliwy, nie atakuje ludzi. to nie przymilny “pluszak”, wiadomo, to dziki zwierz, ale jest piękny i wart poznania.

poznawajmy!

Po książkę możecie do na wpaść, a 9 grudnia 2015 zapraszamy do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu na spotkanie z samym autorem – Adamem Wajrakiem 🙂

 

IMG_9763

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s