Grecja, Detroit, Middlesex.

Ktoś mi kiedyś powiedział, że się uśmieję. Nie bardzo.
“Middlesex” prowadzi nas od słonecznej greckiej wsi aż do Detroit – miasta Henry’ego Forda – od czasów jego świetności do zmierzchu i upadku.
ZDesdemoną i Leftym uciekamy ze Smyrny w 1922 roku. W mieście umierają Grecy i Ormianie mordowani przez wojsko Tureckie. “Zachód” jak zwykle wstrzemięźliwie i z oddali – patrzy. Des i Lefty cudem unikają śmierci i na francuskich paszportach docierają do USA. Przechodzą pozytywnie selekcję na Ellis Island i zaczynają nowe życie. Pomaga im ich kuzynka – Sourmelina – żyjąca w hetero-związku lesbijka, kawał świetnej baby odesłanej z Grecji do Stanów przez przerażonych rodziców.

Naszych bohaterów połączy pewien sekret. To od nich zaczyna się wędrówka genu, który przyczyni się do narodzin Calliope – hermafrodyty i narratora. Eugenides z czułością opowiada dzieje pewnej rodziny – greckiej i jednocześnie amerykańskiej. Cal/Calliope przędzie swoją historię niczym jedwabnik kokon. Pachnie tu grecką kuchnią, plączą się wątki wprost z mitologii greckiej. Rodzinna mozaika składa się i z Miltona – wielbiciela Cadillaców i ze starzejącej się Desdemony – dawnej hodowczyni jedwabników, na wskroś greckiej – w mowie, ubiorze, zwyczajach – borykającej się ze strasznym sekretem wyznanym dopiero pod koniec życia.
Wtle Detroit rozpada się, prohibicja zostaje zniesiona. Są tu dramaty chorób, są nagłe, spektakularne wypadki śmiertelne. No i Calliope. Oś tej historii. Dwupłciowa osoba, odkrywająca swoje ciało i umysł stopniowo, by w wieku nastoletnim podjąć decyzję…

W książce znajdziecie wykładnię gender, słowo o płci kulturowej i inne straszne rzeczy.
Nie jest to nowość a wznowienie, ale kto jeszcze nie miał okazji sięgnąć – zachęcam.

Aha! I jest o depilacji! Greczynki wszak gładkie, nawet te w Detroit! /kolekcja książek z depilacją w tle rośnie/

Jeffrey Eugenides / Middlesex / tłum. z jęz. ang. Witold Kurylak/ wyd. Sonia Draga

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s