Hen, hen, na północy Norwegii…

HEN, hen, daleko stąd, bo na północy Norwegii stoi taki performatywny autobus twarzą do dołu (skąd i dlaczego – przeczytajcie). Właśnie zamknęłam książkę, w którą wpada się wraz z zorzą, a wypada ze śnieżycą. “Hen” jest dla mnie opowieścią o naznaczonych wiekiem ludziach i o przedmiotach – porzucanych, niosących historie, ale i zapomnienie. O szukaniu ludzi ze zdjęć i o próbach podejmowania prawdziwych rozmów. Ilona Wiśniewska napisała piękną książkę o spotkaniu z Północą, ale przede wszystkim o spotkaniu z Ludźmi Północy. Jej rozmowy, odkrywanie historii wymagały wrażliwej cierpliwości, czułego dotknięcia chropowatych serc. To są zwyczajni ludzie, ale jednak żyjący poza strefą komfortu. Wychowani wokół rybołówstwa, w zamarzających portach, zasypanych śniegiem wioskach odbudowanych z pożogi (dosłownie!) drugiej wojny światowej. Jest w tej książce ważne miejsce dla ludu saamów i ich joiku (charakterystycznego śpiewu). Jest tu dużo o przyrodzie – zniszczonej i zniekształconej – ale też potężnej, choć ciągle dręczonej przez koncerny, fermy łososia, tamy, regulacje…

Północna Norwegia jest trochę oderwana od świata – aż chciałoby się pojechać i zajrzeć do drewnianych domów malowanych w jaskrawe kolory, zerknąć na opuszczone miasteczka, spotkać wychłostanych mrozem ludzi, których przodkowie zaryzykowali i osiedli z wielodzietnymi rodzinami w miejscu, gdzie domy, porty, nieliczne sklepy – trzeba było mozolnie wybudować i starać się żyć w świecie długich nocy i dni polarnych. Dlaczego to robili? i dlaczego nie uciekli stamtąd, a teraz nawet zdarza im się wracać?

I jeszcze kobiety – zupełnie wyjątkowymi bohaterkami “Hen” są kobiety – rodzące naście dzieci albo samodzielne. Wdowy, matki, żony, artystki.

Ilona Wiśniewska / Hen / wyd. Czarne

Chodźcie do Księgarni!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s