Ganbare! Dasz radę! Wytrzymasz!

Japończycy zaślubieni tsunami i energii atomowej.
Jak żyć, gdy w ciągu paru minut zniknie twój dom, twoja wioska i połowa twojej rodziny? Czy wiesz, jak się zachować, gdy poczujesz trzęsienie ziemi? Czy wiesz, co zrobić, gdy usłyszysz alarm obwieszczający tsunami? Czy wiesz, że ściana wody może mieć siedem, siedemnacie i dwadzieścia siedem metrów? Dlaczego w kraju nawiedzanym regularnie przez tsunami elektrownie atomowe buduje się nad brzegiem oceanu?

Książka o niesłychanie silnym związku człowieka z przyrodą i o konsekwencjach ludzkiej pychy, ale też o zwykłym życiu dziejącym się w cieniu zagrożenia. Bo tak już jest z dziada pradziada. Bo człowiek ma krótką pamięć? Boni nie zabiera nas do Tokio, ale do małych rybackich wiosek, na północno-wschodnią część wyspy Honsiu w Region Tōhoku.

Opis awarii elektrowni atomowej śledzimy minuta po minucie i gryziemy paznokcie. Grozę nadciągającej fali odczuwamy niemal na własnej skórze. Czujemy się trochę bardziej Japończykami. Nie tymi od telefonów, aparatów, technologii i manghi, tylko tymi bardzo podobnymi do nas mieszkającymi tak daleko, a nagle jakby po sąsiedzku.

I jeszcze – ile jest rodzajów sake? I czy można jeść jajowody łososia? Japonia od trochę mniej zmitologizowanej strony jest naznaczona wielkimi falami, wstrząsami, rządowymi kłamstwami w kwestii energii atomowej, ale jest też krajem niesłychanie sensualnym, miejscem odkrywania smaków, zapachów i ludzi, którzy żyją wśród duchów. Bardzo, bardzo warto. Świetne pióro Katarzyny Boni – w poprzednim wcieleniu z całą pewnością Japonki.

Katarzyna Boni / Ganbare! Warsztaty umierania / wyd. Agora

Książkę możecie kupić tutaj
Możecie też zajrzeć do Bookowskiego 🙂

2 thoughts on “Ganbare! Dasz radę! Wytrzymasz!

  1. Pingback: Reporterzy z Winiarni. Odcinek pierwszy. Katarzyna Boni

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s