Pan Pelikan chce być człowiekiem.

To może być po prostu zmyślona historia o ptaku, który chciał zostać człowiekiem. Pelikan przestaje latać, wdziewa ludzkie ciuchy, jest trochę niezgrabny, ale za to przeciętny człowiek jest na tyle leniwy, że woli udawać, że nie widzi za dużych butów, dzioba i ogólnej “ptasiości” Pelikana. No chyba, że ten człowiek jest dzieckiem… A Pelikan jest zupełnie niesamowitą postacią. Pracuje w operze, uczy się czytać, chce sprowadzić do miasta swoją rodzinę. To, co zostało we mnie po tej książce, to melancholia. Pelikan mnie rozczula. O człowieku dowiaduje się dużo niefajnych rzeczy. Całą przykrą prawdę odkrywa przez czytanie gazet, encyklopedii i książek. 

To może być też opowieść o inności. O tym, że dzieci widzą więcej i mają odwagę patrzeć i dostrzegać. “Pelikan” mówi też sporo o samotności i potrzebie akceptacji. Samotny jest nie tylko pan Pelikan, ale też chłopiec – Emil – który po przeprowadzce do miasta tęskni za tatą, a mama osuwa mu się w czarną dziurę beznadziei na lepsze życie, lepszą pracę. Emil zaprzyjaźnia się z nowym sąsiadem, kóry ukrywa skrzydła i spędza sporo czasu w wannie. To chłopiec nauczy Pelikana czytać, to chłopiec uratuje ptaka gdy pewnego dnia przyjdą po niego zaniepokojeni stróże porządku.. Resztę doczytajcie. Może jest to książka dla dzieci, może dla dorosłych – zależy, kim się dzisiaj czujecie.
Opowieść jest piękna i jest z Finlandii.

Aha! Foto zrobione na Mierzei Wiślanej, gdzie właśnie w sierpniu obrączkuje się ptaki ruszające w zamorskie podróże – czyli migracje, migracje i jesień za pasem 🙂

“Pelikan. Opowieść z miasta” / Leena Krohn / ilustr. Manuel Blazquez / tłum. Iwona Kosmowska / Wydawnictwo Dwie Siostry (książka jest wznowieniem)

Książkę kupicie TUTAJ

Albo odwiedźcie nas w Bookowskim 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s