Bułki i bomby w Downton Abbey

To nie jest książka, którą czyta się dla fabuły. Bo ta jest dość przewidywalna. Akcja dzieje się tuż przed, w czasie i chwilę po pierwszej wojnie światowej. Ginie bez sensu kupa młodych mężczyzn, kobiety zakasują kiecki i jadą na front, i do szpitali. Narzeczeni giną, związki sypią się, a inne nieoczekiwanie mniej lub bardziej – rozkwitają. W domostwach pięknej i wielkiej Brytanii następują przewartościowania. Najlepiej wyszły de Bernieresowi ludzkie charaktery. Tak jak szybko zapominam fabułę (w części epistolarną, może dlatego tak ulotną), tak cały czas miło wspominam niektórych bohaterów – fanatyczka golfa i monarchii pani McCosh, która stopniowo popada w szaleństwo po śmierci przyjaciółki (zginęła w bombardowaniu wyszedłszy po bułki – dobra scena!). Pan McCosh – trochę hochsztapler, ale dobra dusza i równie zapalony golfista. Są też cztery córki tego oryginalnego małżeństwa i równie oryginalne związki (spora doza nieuświadomionego feminizmu). Oraz – dla mojej chłopackiej duszy – punkt za lotnicze akrobacje i wątki awiacyjne.

Podobno to książka dla wielbicieli Downton Abbey – nie wiem, nie oglądam, ale domyślam się, że chodzi o piętrowość domostwa McCoshów i stosunki między ludźmi różnych klas. A dzieje się tam w tej materii sporo, chociaż mnie to akurat średnio fascynuje.

Poza tym polecam fragment ze strony 217. To moment, w którym pani McCosh dokonuje pewnego zwrotu w swoim życiu. Jak na nią – niezwykle radykalnego. Ale chodzi mi raczej o styl tego fragmentu – Jane Bowles byłaby z niego zadowolona. Dwie strony, a niemal “zrobiły mi” tę książkę.

Reasumując – niekoniecznie, ale można. Grubas, ale sztucznie nadmuchany więc czyta się szybko. Fajna kostiumowa obyczajówka, momentami męczliwa, momentami literacko świetna.

jołhoł.

Louis de Bernieres / Pył, co opada ze snów / tłum. Krzysztof Cieślik, Klementyna Wohl / wydał W.A.B

Książkę kupicie TUTAJ!

Albo wpadnijcie prosto do Bookowskiego.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s