O szaleńcu, który katologował ptaki

John James Audubon. Żył w dziewiętnastym wieku i cel miał wielki – narysować/skatalogować wszystkie (wszystkie) gatunki ptaków Ameryki Północnej. Prawie oszalał, gdy dotarło do niego, że nie jest w stanie tego zrobić. Uświadomił sobie również, jak szybko znikają gatunki i że być może jego rysunki będą niebawem źródłem historycznym. Miał ci on żonę żyjąca na szczytach gór cierpliwości i ogromnej miłości do swego męża płodzącego kolejne dzieci i spędzającego w domu niewiele czasu. Nie chcieli go wydać w Stanach, to pojechał do Wielkiej Brytanii, gdzie znani z birdwatchingowej pasji Anglicy z miejsca zachwycili się rysunkami. Dzisiaj reprinty niezwykłych rysunków Audubona można kupić w albumach (mamy w Bookowskim*), a gadżety książkowe i inne są licznie obecne na Amazonie. Lornetki, kubki, reprodukcje.

A powieść graficzną o tym szalonym kolesiu stworzyli Fabien Grolleau oraz Jeremie Royer, wydało wydawnictwo Nobrow w 2016 r. Komiks podobno będzie tłumaczony na język polski. Przy lekturze trzeba pamiętać, że opowieść toczy się w czasie przed wojną secesyjną, niewolnictwo jest “normą”, a w lasach żyją rdzenni mieszkańcy kontynentu. Za chwilę wytępione zostaną bizony, zmiany obserwujemy oczami Audubona i wiemy, że jest on świadom nieodwracalności pewnych procesów w przyrodzie i w świecie. Autorzy zaznaczają, że sam Audubon mógł konfabulować nieco w swoich wspomnieniach, a w powieści znajdują się zdarzenia prawdopodobne (jak spotkanie z Darwinem), ale nie potwierdzone. Całość oddaje ducha audubonowskiego przedsięwzięcia i jego barwnego życia.

“Despite his foibles, history will remember Audubon as an unparalleled ornithological painter, one of fledgling America’s pioneer landscape adventurers, as well as a writer and one of the fathers of modern American ecology.”

Czy warto po komiks sięgnąć? Warto. Powiadam. DLA KOGO? Dla ptasiarzy, miłośników powieści graficznych, dla przyrodników, dla ciekawskich, dla dorosłych oraz starszej młodzieży.

Audubon. On the Wings of the World / Fabien Grolleau & Jeremie Royer / NOBROW / London – New York 2016

Foto poczynione w gościnnych progach namiotu obozu letnio-jesiennego by Akcja Bałtycka.

 

* “The Birds of America” John James Audubon, wydało The Natural History Museum

audubon 2

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s